Nowe możliwości – Grupa Kosmetyczna Mazowieckiego Klastra Chemicznego
15/04/2015
Informujemy, że obecnie trwają prace Grupy Kosmetycznej Mazowieckiego Klastra Chemicznego, której działania nakierowane są między innymi na podnoszenie poziomu konkurencyjności i innowacyjność ich członków poprzez ulepszanie strategii rozwoju, a także profesjonalizację procesów zarządczych.
Obecnie wyzwaniem dla każdego przedsiębiorstwa jest zwiększenie jego konkurencyjności zarówno na rynku lokalnym jak i międzynarodowym. Jest to wyzwanie, które jednak łatwiej osiągnąć mając dostęp do wyników badań, nowości technologicznych, wsparcia finansowego, oraz szeroko pojętej, otwartej na współpracę branży. Taką właśnie kooperację proponuje Grupa Kosmetyczna Mazowieckiego Klastra Chemicznego.
W celu uzyskania większej ilości informacji na temat możliwości dołączenia do Mazowieckiego Klastra Chemicznego zapraszamy do kontaktu:
tel.: 502 22 90 90
Warto przypomnieć, że to właśnie na Mazowszu, największym i najsilniejszym ekonomicznie regionie Polski, zlokalizowana jest blisko 1/3 rodzimego potencjału badawczego. W ramach szeroko pojętego przemysłu chemicznego, niewątpliwie wyróżnia się branża kosmetyczna, na którą składają się zarówno duże międzynarodowe koncerny, jak i przedsiębiorstwa z grupy małych i średnich. Podmioty branży kosmetycznej są silnie skoncentrowane geograficznie oraz komunikacyjnie w trzech obszarach subregionu warszawskiego, płockiego oraz w mniejszym stopniu radomskiego. W budowaniu współpracy istotne są także podmioty stanowiące silny sektor B+R, również związane z branżą chemiczną i kosmetyczną jak np. Instytut Chemii Przemysłowej, Politechnika Warszawska czy Instytut Wzornictwa Przemysłowego, które mogą stanowić źródłowo wykwalifikowanej kadry, jak i zaplecze badawcze dla sektora.
Prace nad utworzeniem Grupy Kosmetycznej Mazowieckiego Klastra Chemicznego są prowadzone przez Agencję Rozwoju Mazowsza S.A. zgodnie z metodologią wypracowaną przez European Foundation for Cluster Excellence. Metoda oparta jest na tzw. trzech krokach, które pozwalają zbudować klaster działający o wspólny łańcuch wartości. Inicjatywa utworzenia klastra przedstawiona została na pierwszym spotkaniu grupy, we wrześniu 2014 roku. W lutym br. odbyło się drugie spotkanie Grupy Kosmetycznej, wyłaniającej się z Mazowieckiego Klastra Chemicznego, w którym udział wzięli przedstawiciele biznesu kosmetycznego, producentów surowców, instytutów naukowych, szkół branżowych, instytucji otoczenia biznesu a także mediów.
Przedmiotem spotkania były cele i możliwości działań, przedstawione poprzez prezentację ofert takich instytucji jak Instytut Chemii Przemysłowej oraz UNEP/GRIP – Centrum Informacji o Środowisku czy Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Omawiany zakres współpracy dotykał także obszarów związanych z finansowaniem innowacji. Członkowie Grupy usłyszeli o nowej fali regionalnych i krajowych funduszy unijnych oraz ich możliwym wykorzystaniu, które zaprezentowali przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.
Ważnym głosem w dyskusji było wchodzenie na nowe rynki oraz dobre praktyki bliźniaczych inicjatyw we Francji, zobrazowane przez British Polish Chamber of Commerce oraz ARM S.A. (lidera projektu ERICE – dotyczącego doskonalenia klastrów, w oparciu o metodologie Cluster Exellence, na podstawie której tworzona jest Grupa). Istotnym elementem wskazywanym jako bariera dla rozwoju firm kosmetycznych jest niedobór wykwalifikowanych kadr. Odpowiedzią na ten głos, była prezentacja możliwości współpracy uczelni wyższych, szkół zawodowych i przedsiębiorców w ramach projektów unijnych prowadzonych przez Agencję Rozwoju Mazowsza S.A.
Właśnie te trzy obszary, czyli innowacyjność, export, oraz rozwój kadr, wskazane zostały przez Grupę jako istotne do ujęcia w tworzonej strategii działania Klastra. Będą one przedmiotem paneli, czyli grup roboczych – które utworzą się z zainteresowanych poszczególną tematyką firm i instytucji. Cykl tworzenia Grupy, zakończy III Spotkanie, planowane na kwiecień 2015roku. Więcej informacji o klastrze, Grupie Kosmetycznej oraz możliwości współpracy można znaleźć na stronie:
http://www.klasterchemiczny.com/
Odpowiadając na liczne pytania Cosmetic Reporter w myśl zasady „nic o nas bez nas” poleca naszym Czytelnikom przystąpienie do klastra poprzez wypełnienie deklaracji. My na bieżąco będziemy informować o wszelkich możliwościach pozyskania dotacji z funduszy pozyskanych przez klaster.
Adriana Jakubowska