Register Form

Please fill up the form below:

Rynki Światowe

Klikaj na poniższe sekcje, aby je rozwijać:

ASEAN - raport ogólny

ASEAN

Kraje Stowarzyszenia
Narodów Azji
Południowo-Wschodniej

ASEAN, czyli Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej, to niezwykle ważny gracz w światowym handlu. Dla polskich producentów kosmetyków może okazać się nowym kierunkiem eksportu. Rynek ten liczy sobie około 600 milionów konsumentów – dla porównania w UE jest ich 500 milionów.
Do ASEAN należy 10 państw: Brunei Darussalam, Filipiny, Indonezja, Kambodża, Malezja, Myanmar (Birma), Laos, Singapur, Tajlandia oraz Wietnam.

 

Wydarzenia polityczne ostatniego roku sprawiły, że polscy producenci kosmetyków odnotowali duże straty na rynkach wschodnich (Rosja, Białoruś, Ukraina). Przyczyną były głównie różnice kursowe walut, a także podejmowane pod wpływem chwili decyzje o wycofywaniu z rynku, często jeszcze gorsze w skutkach. Niezależnie od decyzji dotyczących kontynuacji, ograniczenia czy wręcz zaprzestania eksportu na wschód Europy, Polska musi szukać nowych rynków zbytu.

Jednym z najbardziej obiecujących obecnie kierunków są kraje azjatyckie, należące do unii ASEAN. Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej, w skrócie ASEAN (Association of SouthEast Asian Nations) to organizacja polityczno-gospodarcza, powstała na gruzach Association of South-East Asia utworzonego przez Malezję, Filipiny i Tajlandię, założona 8 sierpnia 1967 w Bangkoku. Głównym zadaniem ASEAN jest współpraca gospodarcza, naukowo-techniczna i kulturalna w swoim regionie. ASEAN dąży również do utworzenia strefy pokoju, neutralności i wolności, pozbawionej broni jądrowej. Do współpracy zapraszane są także państwa trzecie, np. kraje Unii Europejskiej, Stany Zjednoczone, Rosja, Chińska Republika Ludowa. ASEAN zadecydował o wprowadzeniu na swoim obszarze do 2005 roku strefy wolnego handlu AFTA. Współuczestniczy w konsolidacji działań w całym regionie Pacyfiku, wchodząc w skład APEC. Siłą tej organizacji jest postępujący dynamicznie od przełomu lat 80. i lat 90. XX wieku rozwój gospodarczy (“azjatyckie tygrysy”), atrakcyjny rynek liczący ponad 600 mln ludności i tania siła robocza. 28 lutego 2009 do strefy wolnego handlu ASEAN dołączyły Australia i Nowa Zelandia.

Wspólne standardy
Rynek kosmetyków w krajach ASEAN rozwija się szczególnie szybko. Głównymi graczami są: Tajlandia, Filipiny, Indonezja, Wietnam, Malezja oraz Singapur. Widząc ogromną potrzebę rozwoju handlu i produkcji kosmetyków (produktów do makijażu, mydeł, szamponów, dezodorantów, produktów do pielęgnacji włosów i skóry oraz do higieny jamy ustnej) państwa członkowskie ASEAN już w roku 1998 uzgodniły wprowadzenie wspólnych ram ustawodawczych. Były przy tym szeroko wspierane przez organy regulacyjne oraz samą branżę. Od tamtego czasu przemysł kosmetyczny jest liderem wśród innych branż w zakresie podejmowanych przez ASEAN działań zmierzających do utworzenia wspólnego rynku.

Umowę o stworzeniu Zharmonizowanych Ram Regulacyjnych Kosmetyków ASEAN podpisano podczas 35. Spotkania Ministrów Gospodarki ASEAN w 2003 roku. Celem ustanowienia Ram Regulacyjnych było otwarcie rynków poszczególnych krajów na produkty wytwarzane lub sprzedawane w jednym z nich poprzez usunięcie barier związanych z normami, wymogami technicznymi i oceną zgodności.
Przepisy te wspierały przejście od tradycyjnej rejestracji do kontroli post-factum, określanej mianem PMS (post-market surveillance). Podejście takie bardziej sprzyja ułatwieniu handlu w ramach regionu.
Integralną częścią Umowy są dwa załączniki: Załącznik A (ASEAN Mutual Recognition Arrangements of Product Registration Approvals for Cosmetics) oraz Załącznik B (ASEAN Cosmetic Directive, w skrócie ACD). Wszystkie państwa członkowskie wdrożyły dyrektywę ACD do roku 2008. Jej celem jest złagodzenie ograniczeń w handlu wyrobami kosmetycznymi poprzez:
– usprawnienie kontroli technicznych (w oparciu o wspólne wykazy składników zakazanych, a także określenie sposobu rejestracji wyrobów, podejmowania ich produkcji oraz prezentacji informacji o wyrobach),
– wspieranie wzajemnego uznawania spełnionych warunków w zakresie zgłaszania i oznakowania produktów,
– utworzenie skoordynowanego systemu nadzoru nad rynkiem, zapewniającego bezpieczeństwo, jakość i rzetelną informację o działaniu sprzedawanych wyrobów.


Rozszerzenie Unii ASEAN

Rynek ASEAN ma szanse rozszerzyć się do 2017 roku o Chiny, Koreę Południową, Japonię i Indie. Z tymi krajami ASEAN zamierza podpisać inne porozumienie gospodarcze – układ o liberalizacji handlu i zniesieniu barier celnych. Ewentualne podpisanie porozumienia o swobodnej wymianie handlowej pomiędzy krajami ASEAN-u a Chinami oznaczać będzie stworzenie gigantycznego rynku 1,7 miliarda konsumentów. Pod względem liczby mieszkańców, byłaby to największa strefa wolnego handlu na świecie.

ASEAN4

Region ASEAN to:
• około 600 milionów mieszkańców
• całkowita powierzchnia 4,5 milionów km²
• łączny produkt krajowy brutto 737 mld USD
• jedna platforma biznesowa dla 10 krajów zrzeszonych
• przemysł kosmetyczny o wartości 13,75 mld USD (wzrost o 9,75 mld USD w ciągu ostatnich kilku lat)
• możliwość eksportu bez taryfy celnej w obrębie krajów członkowskich
• wspólne standardy, regulacje, oceny zgodności, certyfikacja dla wszystkich krajów członkowskich
• proste i krótkie procedury dotyczące certyfikacji (proces rejestracji produktu do 30 dni)
• produkt wytworzony lub wprowadzony na jeden rynek może być sprzedawany na rynkach pozostałych krajów członkowskich bez dodatkowych wymogów formalnych

Więcej informacji na temat
Zharmonizowanych Ram Regulacyjnych Kosmetyków ASEAN:
1. Sekretariat ASEAN – www.aseansec.org
2. EC-ASEAN – www.ecesean.com
3. Związek Kosmetyczny ASEAN – www.ASEANcosmetics.org

Wszelkie pytania mogą też Państwo kierować bezpośrednio do nas:
kliknij aby zapytać







    Tajlandia

    Informacje ogólne
    Tajlandia (do 11 maja 1949 roku – Syjam) – państwo w południowowschodniej Azji, graniczące z Laosem i Kambodżą na wschodzie, z Malezją na południu oraz z Mjanmą. Całkowita powierzchnia – 514 000 km2, liczba ludności (dane z 2010 roku) – 63 525 000. Stolica – Bangkok (zespół miejski ok. 10 mln mieszkańców).

    Około 40% ludności czynnej zawodowo pracuje w rolnictwie, uprawiając ryż, kukurydzę i trzcinę cukrową. Tajlandia eksportuje, głównie do Europy i Ameryki Północnej: ryż, cynę i sprzęt elektrotechniczny. Ważną rolę w gospodarce Tajlandii pełni turystyka. PKB na jednego mieszkańca wynosi około 5 778,98 USD. Bezrobocie w Tajlandii wynosi około 1%, natomiast wskaźnik nierówności społecznej jest jednym z najwyższych na świecie: 53,6. Średnie dochody w grupie 10% najwięcej zarabiających są ponad 25 razy większe niż średnie dochody w grupie 10% najmniej zarabiających. Tajlandia położona jest w strefie klimatu zwrotnikowego monsunowego, z wyjątkiem południowej części, czyli Półwyspu Malajskiego, który położony jest w strefie klimatu równikowego.
    W Tajlandii można wyróżnić trzy pory roku:

    • pora gorąca (marzec-maj) – bez deszczu, bardzo gorąco;
    • pora deszczowa (czerwiec-październik) – deszcz prawie codzień
      przez godzinę lub dwie, albo przez kilka godzin w nocy, gorąco;
    • pora chłodna (listopad-luty) – niewielkie opady deszczu, nieco
      chłodniej.

     

    Rynek kosmetyków

    Wzrost sprzedaży kosmetyków i produktów do pielęgnacji spowolnił w 2013 roku w porównaniu do roku poprzedniego. Było to najprawdopodobniej spowodowane niestabilną sytuacją polityczną i ogólnym spowolnieniem gospodarczym w Tajlandii. Z drugiej jednak strony konsumenci zaczęli jeszcze bardziej dbać o swój wygląd i inwestować w kosmetyki oraz produkty do pielęgnacji. Przyczyniła się do tego z pewnością coraz większa otwartość konsumentów na zachodni styl życia i modę, w czym dużą rolę odegrały media elektroniczne. Spowodowało to rosnące zainteresowanie producentów sferą mediów społecznościowych i wykorzystywanie jej do większej promocji marek i produktów. W roku 2013 międzynarodowe koncerny utrzymywały swoją silną pozycję na rynku kosmetyków i produktów do pielęgnacji. Z pewnością miały na to wpływ kampanie marketingowe, wiara konsumentów w jakość oferowanych produktów, jak również relatywnie długa obecność marek na tym rynku. Szczególną popularnością cieszą się produkty masowe, o dobrej jakości i w przystępnej cenie, jako że średni przychód w Tajlandii jest wciąż jeszcze niższy w niż w krajach rozwiniętych. Głównym kanałem dystrybucji są hipermarkety i supermarkety, chociaż coraz bardziej popularne stają się także drogerie. Wciąż cieszącym się najmniejszym powodzeniem miejscem zakupu kosmetyków jest Internet, ponieważ konsumenci w Tajlandii nadal obawiają się o jakość kupowanych w ten sposób produktów, jak również o bezpieczeństwo płatności. Szacuje się, że rynek kosmetyków i produktów do pielęgnacji będzie w najbliższym czasie rósł. Jest to spowodowane coraz wyższym poziomem dochodów oraz coraz większą świadomością wśród klientów. W roku 2013 z powodu niestabilnej sytuacji politycznej wzrost PKB w Tajlandii spadł do poziomu 2,9%, podczas gdy w 2012 było to 6,5%. Wpłynęło to również na zahamowanie wzrostu tempa sprzedaży w segmencie kosmetyków i wyrobów toaletowych, które w 2013 roku wyniosło 7% (spadek o jeden punkt procentowy w stosunku do roku poprzedniego). W związku ze zmieniającym się stylem życia oraz większą otwartością na kulturę Zachodu, coraz więcej mieszkańców Tajlandii, zwłaszcza dużych miast, koncentruje się bardziej na karierze i odkłada plany związane z założeniem rodziny na później, dlatego też segment produktów dla dzieci nie rozwija się obecnie zbyt dynamicznie. Szczególnie pożądanymi produktami wśród konsumentów, zwłaszcza wśród kobiet, są produkty o przedłużonym działaniu, długotrwałym efekcie oraz właściwościach przeciwstarzeniowych. Rynek przewiduje też rozwój zainteresowania produktami niszowymi, a także kosmeceutykami.

    Zmiana stylu życia wśród mężczyzn, rosnąca popularność blogów tematycznych oraz zmieniająca się świadomość konsumentów sprawiają, że rośnie też segment produktów do pielęgnacji dla mężczyzn, czyli szamponów, żeli pod prysznic, kremów itp. W Tajlandii istnieje stosunkowo mocny rodzimy przemysł kosmetyczny, a kraj ten jest 17. eksporterem kosmetyków na świecie. Wartość tego eksportu stanowi 1,3 % światowego eksportu kosmetyków. Przemysł kosmetyczny rośnie od 10 lat w tempie 10-20% rocznie. To jednocześnie jeden z najbardziej zaawansowanych rynków azjatyckich pod względem technologii i formulacji, który sprawia, że Tajlandia plasuje się tuż za Japonią i Koreą Południową. Wartość sprzedaży krajowej kosmetyków wynosi 1,2 mld EUR, a eksport 0,2 mld EUR. Głównymi kategoriami eksportowymi są produkty do pielęgnacji włosów (36%), do higieny osobistej (21%) i makijażu (17%).

    Produkty do pielęgnacji skóry

    • W 2013 roku rynek produktów do pielęgnacji skóry wzrósł o 8%, osiągając wartość 1 459,292 mln EUR (1,6 mld USD);
    • Największy wzrost odnotowały produkty do skóry trądzikowej (14%);
    • Liderem na rynku pozostaje Beiersdorf Thailand Co Ltd, który posiada 14% udziałów w rynku.

    Podobnie jak w przypadku pozostałych segmentów, rosnąca świadomość wśród konsumentów oraz coraz większe dążenie doposiadania zdrowej i zadbanej skóry, jako podstawy atrakcyjnego wyglądu, przekładają się na wzrost sprzedaży w tej kategorii produktów. Jest to jeden z najstabilniejszych segmentów, który relatywnie dobrze zniósł ogólne spowolnienie tempa wzrostu sprzedaży kosmetyków i produktów do pielęgnacji w 2013 roku. Najlepiej sprzedającymi się produktami były kosmetyki do skóry trądzikowej, ponieważ problemy skórne w Tajlandii, gdzie panuje upalny i wilgotny klimat, są bardzo powszechne. Drugie miejsce zajęły kosmetyki o właściwościach przeciwstarzeniowych, zwłaszcza kremy pod oczy. Konsumenci wybierają przede wszystkim produkty mass marketowe (76% udziałów w rynku), natomiast 24% to produkty premium adresowane do osób o średnich i wysokich dochodach. Szczególnie dużą popularnością cieszą się produkty o właściwościach wybielających, ponieważ jasna karnacja to jeden z wyznaczników współczesnego kanonu urody w Tajlandii. Producenci nie pozostają obojętni na zapotrzebowanie rynku
    i wychodzą mu naprzeciw, wypuszczając nowe produkty, mające na celu rozjaśnienie skóry i przybliżenie jej do pożądanego zachodnioeuropejskiego ideału. Rośnie też popyt na dermokosmetyki i kosmeceutyki, ponieważ klienci wiedzą, że oferują one większe stężenie substancji aktywnych oraz lepszą jakość niż produkty mass marketowe. Najbardziej pożądanymi cechami jeśli chodzi o segment
    produktów do pielęgnacji skóry są: działanie przeciwstarzeniowe, nawilżające, bogactwo w witaminy, zwłaszcza w witaminę E oraz ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB.

    Prognozy
    Przewiduje się, że rynek kosmetyków do pielęgnacji skóry będzie rósł o 3% rocznie. Szczególnie dynamicznie będzie rozwijał się segment kosmetyków dla mężczyzn, którzy niewiele ustępują kobietom w pogoni za atrakcyjnym i młodym wyglądem. Tajlandczycy są coraz bardziej aktywni zawodowo, co sprawia, że zwracają coraz większą uwagę na wygląd, a jednocześnie ich budżety domowe pozwalają na większą swobodę i możliwość stosowania kosmetyków z różnych segmentów.

    Produkty do pielęgnacji włosów

    • Sprzedaż produktów do pielęgnacji włosów wzrosła w 2013 roku o 5%, osiągając wartość około 636,825 mln EUR (726,7 mln USD);
    • Sprzedaż produktów do włosów ze skłonnością do wypadania odnotowała wzrost o 9%;
    • Liderem pozostaje Unilever Thai Holdings Ltd, który ma 33% rynku.

    Tajlandczycy zwracają coraz większą uwagę na wygląd i kondycję włosów, poszukując zwłaszcza kosmetyków o właściwościach nawilżających i regenerujących. Największy wzrost sprzedaży zaobserwowano w przypadku kosmetyków do włosów ze skłonnością do wypadania. Drugie miejsce zajęły tradycyjne szampony. Rynek produktów do włosów w 2013 roku został zdominowany przez produkty mass marketowe, jednakże konsumenci coraz chętniej kupują także produkty z segmentu masstige. Jest to spowodowane rosnącym przychodem, jak również coraz większą świadomością klientów i zaufaniem dla marek używanych w salonach fryzjerskich. Wśród produktów do stylizacji największą popularnością cieszyły się pianki do włosów, które osiągnęły 28% udziału w segmencie. Na kolejnej pozycji uplasowały się żele do włosów (26%) oraz wosk do stylizacji. Odnotowano także wzrost w kategorii odżywek do włosów (6%) oraz masek, zwłaszcza o działaniu nawilżającym i regenerującym. Na rynku dominują produkty największych międzynarodowych koncernów kosmetycznych, tj. Unilever Thai Holdings Ltd (33%), Procter & Gamble Mfg Thailand Ltd (21%), a także Amway Thailand.

    Prognozy
    W nadchodzącym czasie przewiduje się wyhamowanie wzrostu w segmencie produktów do pielęgnacji włosów. Sprzedaż marek mass marketowych pozostanie na tym samym poziomie, podczas gdy nieco wzrośnie popyt na produkty z wyższej półki.

    Kosmetyka dekoracyjna

    • W roku 2013 rynek kosmetyków do makijażu wzrósł o 8%, osiągając wartość 453,076 mln EUR (511,7 mln USD);
    • Jest to segment uznawany za najbardziej dynamiczny;
    • Sprzedaż pudrów wzrosła w 2013 roku o 10%;
    • Better Way (Thailand) Co Ltd pozostaje liderem, posiadając 12% rynku kosmetyków kolorowych.

    Konsumenci w Tajlandii inwestują coraz chętniej i coraz więcej w kosmetyki do makijażu. Dotyczy to nie tylko kobiet, ale również mężczyzn i spowodowane coraz większą popularnością napływającej z Zachodu kultury masowej oraz dużym wpływem mediów, w tym dużej mierze Internetu, na gusty społeczeństwa. W 2013 roku segment ten zaobserwował spowolnienie wzrostu spowodowane niestabilną sytuacją polityczno-ekonomiczną oraz oszczędnościami wśród konsumentów. W tym czasie wśród kobiet popularna była również moda na naturalny wygląd, która wpłynęła na ograniczenie wydatków w tym segmencie. Zdecydowanie mniejszą sprzedaż odnotowały zwłaszcza fluidy i podkłady, natomiast wzrosła sprzedaż pudrów do twarzy oraz kremów BB. Tajki bardzo lubią makijaż oczu, dlatego drugie miejsce pod względem wzrostu sprzedaży w 2013 roku zajęły eyelinery i kredki do oczu. Dużą popularnością cieszą się też mineralne produkty do makijażu, a także szminki. Przychód Tajlandczyków rośnie, ale wciąż pozostaje na niższym poziomie niż np. w Singapurze czy Chinach, dlatego aż 71% udziałów w sprzedaży osiągnęły kosmetyki mass marketowe. Głównymi graczami na rynku kosmetyków dekoracyjnych są Better Way (Thailand) Co Ltd (12%), L’Oréal Thailand Co Ltd (10%). Dużym uznaniem cieszą się też marki lokalne, co stanowi dużą barierę dla produktów private label.

    Prognozy
    Przewiduje się, że rynek kosmetyków do makijażu będzie w najbliższym czasie rósł, napędzany głównie przez kampanie marketingowe oraz modę na zadbany wygląd.

    Produkty do kąpieli i pod prysznic

    • W 2013 roku segment wzrósł o 7% i osiągnął wartość 430,897 mln EUR (487,2 mln USD);
    • Liderem rynku pozostaje Unilever Thai Holdings Ltd, który posiada 21% udziałów w tym segmencie.

    Rosnąca świadomość na temat higieny sprawia, że coraz więcej konsumentów rezygnuje z kupowania tradycyjnego mydła w kostce na rzecz żeli pod prysznic oraz mydeł w płynie, które ponadto są postrzegane jako dużo wygodniejsza alternatywa. Wilgotny klimat Tajlandii kreuje też inne potrzeby wśród klientów, którzy najchętniej kupują produkty do kąpieli o silnych właściwościach odświeżających i nawilżających. Trzy największe na rynku firmy oferujące popularne kosmetyki do higieny to Unilever Thai Holdings Ltd, Colgate-Palmolive Thailand Ltd i Lion Corp (Thailand) Ltd, które razem posiadają 48% rynku. Tajlandczycy przywiązują dużą wagę do marki, dlatego produkty do mycia ciała private label stanowią tylko 1% rynku i są kupowane przez osoby o niskich dochodach.

    Prognozy
    Rynek produktów do kąpieli i pod prysznic jest ustabilizowany i nasycony, dlatego też nie przewiduje się tu dużych wzrostów sprzedaży w odniesieniu do całego segmentu, a jedynie w odniesieniu do poszczególnych kategorii, jak np. w przypadku żeli pod prysznic czy mydeł w płynie.

    Rynek perfumeryjny

    • Wzrost sprzedaży zapachów w 2013 roku o 9%, do poziomu 163,561 mln EUR (184,7 mln USD);
    • Perfumy są uznawane przez Tajlandczyków za produkty opcjonalne;
    • Rynek masowych zapachów dla kobiet wzrósł o 11% w 2013 roku;
    • Liderem rynku pozostaje Better Way (Thailand) Co Ltd (14%).

    Potrzeba wprowadzenia oszczędności w zakupach produktów nie stanowiących tzw. pierwszej potrzeby spowodował nieznaczny spadek sprzedaży perfum, które dla Tajlandczyków pozostają produktami opcjonalnymi. Z drugiej jednak strony dominuje silna potrzeba dbania o wygląd, która dotyczy również sfery zapachu. Tworzy to dużą szansę dla perfum typu masstige, czyli o przystępnej cenie, ale dobrej jakości. Perfumy z półki premium są wciąż niedostępne dla większości tego społeczeństwa. Krajowy rynek perfumeryjny należy do trzech lokalnych firm – Better Way (Thailand) Co Ltd, Bio Consumer Co Ltd i Osotspa Co Ltd, które posiadają łącznie 38% rynku. Zauważalna jest
    też obecność koncernu L’Oréal Thailand Co Ltd, który stara się wprowadzać na rynek perfumy premium.

    Prognozy
    Przewiduje się, że rynek perfum, zwłaszcza zapachów ze średniej półki, będzie rozwijał się dynamicznie. Największy wzrost jest prognozowany dla zapachów męskich oraz zapachów damskich promowanych przez celebrytki. Z drugiej strony wzrost dochodu Tajlandczyków będzie powodował rosnące zainteresowanie produktami premium.

      Jesteś zainteresowany(a) udziałem w konferencji poświęconej rynkom azjatyckim, wymogom certyfikacji, prezentacji dokładniejszych badań rynkowych?
      Podaj kontakt do siebie, odezwiemy się.

      Tajlandia - Szczegółowa Analiza

      Łączna wartość rynku kosmetyków w Tajlandii wyniosła w 2013 roku powyżej 4 mld EUR. Poniższa analiza przedstawia rozbicie tego rynku na główne kategorie produktowe, przedstawia największych graczy tego rynku, zarówno z punktu widzenia koncernów kosmetycznych, jak i wiodących marek. Rynek ten rozpatrywany całościowo urósł o ponad 30% w porównaniu do roku 2008. Poniższa prezentacja analizuje również wzrosty w okresie 2008-2013 w rozbiciu na podstawowe kategorie produktowe.

      Indonezja

      Informacje ogólne
      Indonezja, oficjalnie Republika Indonezji – wyspiarskie państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Oceanii o całkowitej powierzchni 919 440 km², którego stolicą jest Dżakarta z 8,4 mln mieszkańców. Całkowita populacja to 237 600 000 osób. Indonezja jest członkiem m.in. ASEAN, ONZ, WTO. W styczniu 2009 Indonezja zawiesiła członkostwo w OPEC, gdyż w 2004 stała się importerem netto ropy naftowej i wciąż rośnie jej uzależnienie od importu tego surowca. Ludność Indonezji jest bardzo zróżnicowana pod względem etnicznym, językowym i religijnym. Ogółem występuje ok. 300 grup etnicznych posługujących się ok. 250 odrębnymi językami (razem z dialektami 583). Oficjalnym językiem jest Bahasa Indonesia.
      Indonezja jest państwem wyspiarskim położonym na 17 508 wyspach. Około 6 tys. z nich jest niezamieszkanych. Należą one do Archipelagu Malajskiego. Wyspy Indonezji rozciągają się na długości ponad 5 tys. km wzdłuż równika i na długości 1750 km z południa na północ. Ich brzegi opływają Ocean Spokojny i Indyjski. Na wyspach znajdują się liczne wulkany. Indonezja jest często nękana przez trzęsienia ziemi i tsunami. Najwyższym szczytem jest Puncak Jaya – wysokość 4884 m. Indonezja graniczy z Papuą, Nową Gwineą na Nowej Gwinei, Malezją na Borneo i Timorem Wschodnim na Timorze.
      Ze względu na wysoki poziom wzrostu gospodarczego, Indonezja zaliczana jest do grupy azjatyckich tygrysów. Jest ona krajem raczej rolniczym, odgrywającym ważną rolę w gospodarce światowej jako dostawca kauczuku, kakao (w czwórce największych producentów na świecie), pieprzu, chininy. Jest też producentem ropy (934 kb/d w 2007) i cyny. Gospodarka rolno-plantacyjna daje około 60% dochodu narodowego. Trudny teren do zagospodarowania umożliwia uprawę niecałych 15% powierzchni kraju. Głównymi uprawami są: ryż, drzewo kauczukowe, herbata, tytoń, różne egzotyczne przyprawy, palma oleista.

      Rynek kosmetyków w Indonezji
      Indonezja jest największym muzułmańskim krajem na świecie, dlatego nowe firmy wchodzące na ten rynek powinny szczególnie brać pod uwagę potrzeby muzułmanów oraz różnice kulturowe. Szczególny sukces osiągają lokalni gracze, którzy adresują swoje produkty do muzułmańskich kobiet.
      Istotną cechą indonezyjskiego rynku kosmetycznego jest przeważający rynek masowy. W segmencie mass marketowym dominują międzynarodowe koncerny, tj. Unilever Indonesia Tbk PT, Procter & Gamble Home Products Indonesia PT i L’Oréal Indonesia PT, które intensywnie konkurują z lokalnymi markami. Większość społeczeństwa preferuje zagraniczne marki, które są postrzegane jako te o wyższej jakości.
      Rynek kosmetyków i produktów do higieny będzie w najbliższym czasie wzrastał. Coraz więcej producentów oferuje tańsze produkty o dobrej jakości, starając się tym samym zdobyć niezagospodarowane jeszcze do końca obszary małych miasteczek i wsi. Dalej jednak to konsumenci z dużych miast wciąż pozostaną głównym kołem zamachowym tego wzrostu.
      Z powodu podwyżki cen benzyny w 2013 roku wiele produktów na rynku podrożało, skutkując tym, że konsumenci zwracają obecnie większą uwagę na cenę kupowanych towarów. Coraz bardziej powszechnym zjawiskiem staje się moda na promocje typu „Kup 2 w cenie 1” lub „Kup 2 a trzeci otrzymasz gratis”. Promocje typu „30% taniej” tracą na popularności.
      Wprowadzając na rynek Indonezji produkty kosmetyczne należy pamiętać, że korzystnie byłoby aby posiadały one certyfikat Halal, oznaczający że produkt dopuszczony jest przez prawo islamskie pod kątem sposobu produkcji, pochodzenia surowców i użycia substancji. Posiadanie certyfikatu Halal jest wymagane jedynie dla produktów żywnościowych, ale na początku 2013 roku zaczęły też pojawiać się pierwsze oznakowane w ten sposób produkty kosmetyczne. Zjawisko to staje się coraz bardziej popularne, gdyż wychodzi naprzeciw ogólnej potrzebie demonstracji swojej przynależności kulturowo-religijnej przez muzułmanów. Jedną z lokalnych marek oferujących kosmetyki halal jest Wardah, planujący w przyszłości wypuścić także produkty dla dzieci posiadające ten certyfikat. Przewiduje się, że w dłuższej perspektywie to właśnie produkty halal będą zyskiwały coraz większą popularność na rynku, skutecznie konkurując z międzynarodowymi koncernami.

      Kolejnym, cieszącym się coraz większą popularnością trendem są produkty pochodzenia naturalnego. Coraz więcej konsumentów obawia się używania produktów zawierających zbyt dużo składników chemicznych. Stąd obserwuje się tendencje do używania naturalnych kosmetyków. Trend ten będzie rozwijał się, wspierany przez krajowe media promujące zdrowy styl życia.

      Produkty do pielęgnacji skóry

      • Wzrost sprzedaży produktów do pielęgnacji skóry wyniósł w 2013 roku 24 %, a wartość rynku osiągnęła 944 mln EUR (1,07 mld USD);
      • zarówno lokalne marki jak i koncerny międzynarodowe przyciągają konsumentów formułami opartymi na składnikach naturalnych;
      • rekordowy wynik osiągnęły produkty przeciwstarzeniowe – 28%.

      Zarówno międzynarodowe koncerny, jak również lokalne marki, wychodzą naprzeciw rosnącej popularności produktów naturalnych i organicznych. Jednymi z najpopularniejszych składników są: żeńszeń, ogórek, jęczmień, spirulina (wodorosty).
      Kosmetyki do pielęgnacji skóry to segment, który odnotował w 2013 roku wzrost na poziomie 24%, stając się jednocześnie najszybciej rosnącym segmentem branży kosmetycznej w Indonezji. Największy udział w tym wyniku mają kobiety, dla których jednym z priorytetów jest zdrowa, zadbana skóra. Coraz większą popularnością cieszą się kosmetyki posiadające właściwości przeciwstarzeniowe oraz rozjaśniające skórę.
      Zdecydowana przewaga należy do produktów masowych, ale ze średniej półki, oferowanych np. przez L’Oreal, podczas gdy produkty luksusowe to wciąż margines. Wśród nich największą sprzedaż odnotowują kremy nawilżające na dzień i na noc, serum pod oczy. Największym graczem pozostaje wciąż Unilever Indonesia Tbk PT, który posiada 49% rynku produktów do pielęgnacji skóry. W starciu z międzynarodowymi koncernami lokalni duzi producenci – Martha Tilaar Group, Vitapharm PT and Mustika Ratu Tbk PT – zaobserwowali spadek wzrostu sprzedaży.

      Prognozy
      Segment kosmetyków do pielęgnacji skóry będzie utrzymywał się
      na tym samym poziomie, pozostając najszybciej rozwijającym się
      segmentem branży kosmetycznej.

      Produkty do pielęgnacji włosów

      • Wzrost sprzedaży produktów do pielęgnacji włosów wyniósł w 2013 roku 13%, a wartość rynku osiągnęła 501,507 mln EUR (563,432 mln USD);
      • coraz bardziej popularne stają się produkty typu masstige, mające przyciągnąć konsumentów ze średnim i wyższym dochodem;
      • największy wzrost (17%) dotyczy odżywek do włosów.

      Segment kosmetyków do włosów zdominowany jest przez szampony. W związku ze zmieniającym się stylem życia mieszkańców dużych miast, mają oni coraz mniej czasu na odwiedzanie salonów fryzjerskich. Dlatego też producenci coraz szerzej wprowadzają na rynek produkty profesjonalne, celując w grupę konsumentów o średnich i wysokich zarobkach. Jednymi z najbardziej popularnych marek na rynku są TRESemmé i Syoss. Ponieważ większość społeczeństwa w Indonezji posiada niski lub średni przychód, ich wydatki na produkty do pielęgnacji włosów są mniejsze niż na inne segmenty kosmetyków. Mimo wszystko obserwuje się wzrost w tym segmencie, jako że usługi w salonach fryzjerskich są wciąż postrzegane jako drogie. Należy podkreślić, że coraz bardziej wzrasta sprzedaż produktów do włosów ze szczególnymi problemami. W celu rozkręcenia sprzedaży samych odżywek do włosów, producenci coraz częściej wycofują ze swojej oferty produkty typu 2 w 1. Coraz większą popularnością cieszą się maski do włosów. Rośnie też sprzedaż żeli i wosków do włosów. Największy udział w rynku kosmetyków do pielęgnacji włosów posiadają produkty mass marketowe, podczas gdy produkty premium to tylko 1%.
      Rynek produktów do włosów jest wciąż zdominowany przez dwa międzynarodowe koncerny – Unilever Indonesia i Procter & Gamble Home Products Indonesia PT. Oba posiadają łącznie 70% udziałów w rynku, gdyż posiadają szerokie portfolio produktów adresowanych do różnych grup konsumenckich oraz duże środki na promocję i marketing.

      Prognozy
      Producenci kosmetyków do pielęgnacji włosów będą wzbogacać swoje produkty o innowacyjne składniki, wychodząc naprzeciw nowym wymaganiom konsumentów. Coraz większą popularnością będą cieszyć się szampony z formułami przeciwstarzeniowymi oraz dostosowanymi do skóry głowy z problemami. Przewiduje się także wzrost sprzedaży produktów do prostowania, koloryzacji oraz trwałej ondulacji, masek i odżywek do włosów zniszczonych i przesuszonych.

      Kosmetyka dekoracyjna

      • Sprzedaż kosmetyki dekoracyjnej wzrosła w 2013 roku w stosunku do roku poprzedniego o 15 % osiągając wartość 228,158 mln EUR (256,330 mln USD);
      • konsumenci o niskich dochodach redukują wydatki na kosmetyki tej grupy;
      • główne marki kosmetyczne zwiększyły w 2013 roku ceny swoich produktów w stosunku do 2012 roku;
      • największym graczem na rynku jest L’Oreal Indonesia, który posiadał w 2013 roku 13 % rynku.

      Większość konsumentów o średnim i niższym przychodzie postrzega kosmetyki dekoracyjne jako mniej niezbędne produkty niż np. kosmetyki do higieny czy pielęgnacji włosów. Ta tendencja stała się zwłaszcza zauważalna w 2013 roku, kiedy znacząco podniesiono ceny paliwa, a tym samym ceny wielu produktów. Sprzedaż kosmetyków dekoracyjnych spowolniła więc i w 2013 roku utrzymywała się na stałym poziomie 15%. Spadek sprzedaży kosmetyków do makijażu nie dotyczy jednak młodych kobiet z dużych miast, zwłaszcza z klasy średniej i wyższej. Mimo to produkty do pielęgnacji ust, zwłaszcza zawierające witaminę E oraz filtry SPF odnotowały w 2013 roku spektakularny wzrost sprzedaży o ok. 18%.
      Nowym trendem są produkty zawierające naturalne składniki, wkomponowujące się w coraz bardziej popularny zdrowy styl
      życia, wielofunkcyjne kremy typu BB oraz mineralne produkty do make-upu.
      Kosmetyka dekoracyjna w Indonezji jest skoncentrowana wokół sześciu najważniejszych graczy, którzy posiadają wspólnie 75% rynku. Są to: L’Oréal Indonesia, Orindo Alam Ayu, Revlon, Martha Tilaar Group, Vitapharm i Mandom Indonesia. Liderem na rynku pozostaje marka Oriflame należąca do Orindo Alam Ayu adresująca swoją ofertę do osób ze średnim i wysokim przychodem. Martha Tilaar group, Vitapharm i Mustika Ratu odnotowują ostatnio spadek sprzedaży. Ich oferta adresowana jest do osób o średnim i niskim przychodzie, kuszonych przez nielegalnie importowane tanie marki z Chin, Korei Południowej, Tajlandii, Tajwanu, które zalały ostatnio krajowy rynek.

      Prognozy
      Przewiduje się, że rynek produktów do makijażu będzie rósł w nadchodzącym czasie. Szczególnym zainteresowaniem wśród konsumentów będą cieszyć się produkty zawierające składniki naturalne, przeciwstarzeniowe, wzbogacone o witaminy, o przedłużonej trwałości i kompaktowych opakowaniach.

      Produkty do kąpieli i pod prysznic

      • Obecnie sprzedaż produktów do kąpieli wynosi 310,472 mln EUR (310,472 mln USD) w 2013 i stale rośnie;
      • W 2013 roku najlepiej sprzedawały się produkty do higieny intymnej, osiągając wzrost na poziomie 18%.

      Produkty do mycia ciała cieszą się dużą popularnością wśród wszystkich grup konsumenckich. Istnieje tendencja do wybierania droższych produktów przez pewne grupy społeczne. Szczególnie pożądane cechy tego typu produktów to właściwości nawilżające, antybakteryjne i wybielające. Rynek odnotowuje wciąż duży niedosyt produktów o właściwościach przeciwstarzeniowych, antystresowych, ujędrniających i złuszczających. W 2013 roku wielu producentów oferowało nowe produkty oparte na bazie składników naturalnych, takich jak owoce czy kwiaty.
      Szczególną popularnością cieszą się kompozycje zapachowe na bazie lawendy i figi, aloesu i arbuza oraz jojoba i mango. Coraz lepiej sprzedają się mydła w płynie, szczególnie te o właściwościach antybakteryjnych oraz z witaminą E, wypierając mydła w kostce.
      Największym graczem na rynku pozostaje międzynarodowy gigant Unilever Indonesia Tbk PT, którego udziały w sprzedaży produktów do kąpieli i pod prysznic stanowiły 38% rynku w 2013 roku. Jego flagowe brandy to Lifebuoy i Lux. Kolejną popularną marką jest Oriflame. Międzynarodowe koncerny stanowią niemal taką samą część rynku co firmy krajowe.

      Rynek perfumeryjny

      • Rynek perfumeryjny osiągnął w 2013 roku wzrost na poziomie 17% w stosunku do roku poprzedniego i wyniósł 143,319 mln EUR (161,015 mln USD);
      • odnotowuje się rosnący popyt na produkty typu masstige, czyli produkowane przez marki luksusowe, ale z przeznaczeniem na rynek masowy;
      • w 2013 roku odnotowano rekordowy wzrost sprzedaży zapachów męskich na poziomie 19%.

      Producenci perfumerii koncentrują się w Indonezji na konsumentach o średnich i wyższych dochodach. Produkty masowe coraz częściej zyskują „odświeżone” opakowania oraz zmieniają wizerunek na bardziej nowoczesny i kojarzący się z luksusem. Stąd rosnąca popularność produktów typu masstige.
      Wciąż aż 75 % rynku perfumeryjnego stanowią zapachy damskie. Rynek odbiorców poszerza się coraz bardziej, ponieważ coraz większą jego część stanowią dziewczęta w grupie wiekowej 12-15 lat. Zapachy z półki premium stanowiły tylko 13% rynku w 2013 roku. W związku z rosnącą popularnością koreańskiej muzyki, filmów, aktorów oraz mody i stylu – coraz częściej „twarzami” zapachów są koreańskie gwiazdy pop.
      Liderem segmentu perfumeryjnego jest Monica Hijau Lestari PT, właściciel marki The Body Shop, której udziały w rynku w 2013 roku osiągnęły 14%. Jeśli chodzi o zapachy premium, lokalne marki mają tu niewiele do powiedzenia. Dla większości osób będą się one zawsze kojarzyły z tanim produktem o niższej jakości.

      Prognozy
      Przewiduje się, że siła nabywcza mieszkańców Indonezji będzie rosła i około 2018 roku osiągnie wystarczający pułap, aby spowodować coraz większe zainteresowanie konsumentów zapachami z półki premium, spowalniając wzrost rynku popularnych i tańszych zamienników. Mają się do tego przyczynić coraz większe starania producentów, którzy zamierzają brać czynny udział w edukowaniu konsumentów i lansowaniu zadbanego wyglądu oraz atrakcyjnego zapachu. Rynek zapachów typu masstige ma rozwijać się w równym tempie, wypełniając lukę pomiędzy luksusowymi produktami, a najniższą półką.

      Podsumowanie
      Istotną cechą indonezyjskiego rynku kosmetycznego jest przeważający rynek masowy. Produkty typu premium wciąż stanowią barierę finansową dla znaczącej większości społeczeństwa i wciąż stanowią margines. Konsumenci w Indonezji zwracają też dużą uwagę na opakowanie produktu oraz przywiązują się do marki. Z uwagi na model konsumpcji determinowany niewielkimi dochodami, produkty polskich firm oferujących bardzo dobre produkty w atrakcyjnych cenach mają na tym rynku szanse powodzenia.

        Jesteś zainteresowany(a) udziałem w konferencji poświęconej rynkom azjatyckim, wymogom certyfikacji, prezentacji dokładniejszych badań rynkowych?
        Podaj kontakt do siebie, odezwiemy się.

        Malezja

        Informacje ogólne
        Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji PołudniowoWschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo. Obszar – 329 847 km², ludność – 28 300 000 (według stanu na 2010 r.), stolica – Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.
        Malezja na Półwyspie Malajskim graniczy z Tajlandią i Singapurem, na wyspie Borneo z Brunei i Indonezją. Państwo obejmuje dwa terytoria oddzielone morzem Południowochińskim, południową część Półwyspu Malajskiego oraz północną część wyspy Borneo. Ukształtowanie terenu jest podobne w obu częściach – nadmorskie równiny przechodzą w gęsto zalesione zbocza gór. Najwyższym szczytem Malezji jest Kinabalu, 4101 m n.p.m., położony na Borneo.
        Malezja znajduje się w strefie klimatu równikowego. Nawiedzają ją południowo-zachodnie (od kwietnia do października) oraz intensywniejsze, północno-zachodnie monsuny (od października do lutego).
        Malezja jest świetnym wyborem na wyjazd turystyczny – bezpieczna, przyjazna, różnorodna i względnie tania. W jednym miejscu trzy kultury: Hindusi, Chińczycy i Malajowie i ich religie: islam, hinduizm i buddyzm. W Malezji można znaleźć praktycznie wszystko: rajskie plaże i wysepki, dżunglę, kosmopolityczne miasta z ich nocnymi imprezami ulicznymi, trochę zwiedzania, trochę trekkingu i – przede wszystkim – przepyszne jedzenie.

        Rynek kosmetyków
        Stymulowany przez silny wzrost ekonomiczny w Malezji rynek kosmetyków i produktów do pielęgnacji stale rośnie, a sprzedaż jest napędzana głównie postępującą urbanizacją, wzrostem zatrudnienia wśród kobiet, a także agresywnym marketingiem i działalnością promocyjną ze strony producentów. Stale poszerzająca się oferta nowych produktów na rynku wskazuje, że ta branża ma wciąż dużo miejsca dla rozwoju.
        Importowane kosmetyki, zwłaszcza z USA i Francji są bardzo dobrze postrzegane i chętnie kupowane. Wzrost siły nabywczej w społeczeństwie, przede wszystkim wśród aktywnych zawodowo kobiet, sprawia że konsumenci poszukują produktów o wyższej jakości.
        Szacuje się, że na lokalnym rynku dostępnych jest ponad 60 000 różnych rodzajów produktów kosmetycznych, które są głównie importowane z Tajlandii, USA, Francji, Singapuru i Japonii. W segmencie kosmetyków dekoracyjnych i do pielęgnacji skóry dominują produkty mass marketowe. Obserwowany jest też wzrost sprzedaży w segmencie premium, wywołany głównie wzrostem siły nabywczej konsumentów, jak również coraz większym zapotrzebowaniem na produkty kojarzone z większym prestiżem społecznym. Dużą popularnością cieszą się produkty i usługi związane ze spa, aromaterapią oraz salonami urody. Klienci cenią też sobie marki kojarzone z modą, a także z innowacyjnością w dziedzinie kosmetologii i dermatologii.
        Trzej główni gracze ma rynku kosmetycznym w Malezji to międzynarodowe koncerny: Procter & Gamble, Unilever i L’Oréal. W 2013 roku Malezja doświadczyła spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego. Wzrost PKB osiągnął 4,2% (w 2012 roku wzrost PKB wyniósł 5,6%), a inflacja wzrosła do poziomu 1,9%. Odnotowano lekki spadek tempa wzrostu sprzedaży w sektorze kosmetyków. Wyjątek stanowiły takie kategorie jak: produkty dla dzieci oraz kosmetyki przeciwsłoneczne, które mimo wszystko zanotowały, wzrost obrotów w stosunku do roku poprzedniego. Przewiduje się, że w latach 2017-18 gospodarka Malezji będzie się rozwijała w tempie ok 5%, a inflacja osiągnie poziom 2%.

        Malezja jest krajem o wysokim współczynniku urbanizacji – obecnie 74% populacji mieszka w miastach, a do 2018 roku ma to być już 77%. Związana z tym zmiana stylu życia w odniesieniu do przyrastającej liczby ludności miejskiej (atrakcyjny, młody wygląd jest jednym z głównych różnicujących atrybutów) będzie generowała dodatkowy popyt na kosmetyki.

        Szacuje się, że przeciętna kobieta mieszkająca w mieście używa do 3 razy więcej kosmetyków niż mieszkanka wsi.
        Dodatkowo obserwuje się wzrost zainteresowania niszową, jak do tej pory, kategorią produktów zawierających składniki naturalne, pozbawione parabenów, silikonów, barwników i olejów mineralnych. Jest on spowodowany rosnącą świadomością konsumentów, którzy w trosce o swoje zdrowie obawiają się stosować przez dłuższy czas produkty zawierające zbyt dużą ilość składników chemicznych.

        Warto jednak pamiętać, że rynek kosmetyczny Malezji zdominowany jest przez produkty mass marketowe.

        Produkty do pielęgnacji skóry

        • Rynek produktów do pielęgnacji skóry wzrósł w 2013 roku o 5%, osiągając wartość 403,239 EUR (245,031 USD);
        • Produkty o działaniu przeciwstarzeniowym odnotowały największy wzrost (10%);
        • Liderem rynku pozostaje L’Oreal (12%).

        Kategoria produktów do pielęgnacji skóry charakteryzuje się obecnie najdynamiczniejszym wzrostem na całym rynku kosmetycznym w Malezji. Jest to uwarunkowane postępującą urbanizacją, zmianą stylu życia oraz większą troską o wygląd zewnętrzny. Nie bez znaczenia pozostają również zakrojone na szeroką skalę kampanie marketingowo-reklamowe, które mają na celu zyskanie większej ilości klientów.
        Największy wzrost osiągnęły produkty o działaniu przeciwstarzeniowym (10%), takie jak kremy do twarzy i pod oczy, a także skoncentrowane sera. Coraz więcej klientów porzuca produkty mass marketowe na rzecz segmentu premium, wierząc że mogą dzięki temu spodziewać się lepszej jakości i jak najlepszych rezultatów wskutek regularnego stosowania.

        Podobnie jak w innych krajach azjatyckich, ideałem piękna jest kobieta o jasnej karnacji i europejskich rysach twarzy, dlatego też coraz większym popytem cieszą się kremy rozjaśniające skórę. Jeśli chodzi o produkty do oczyszczania skóry twarzy, osoby o suchej i normalnej cerze częściej wybierają lotiony, natomiast konsumenci o cerze tłustej i mieszanej – żele. Mężczyźni w Malezji mają tłustszą cerę niż kobiety, dlatego też format żelu jest bardziej popularny wśród kosmetyków dla panów.

        Produkty do pielęgnacji włosów

        • W 2013 roku rynek produktów do pielęgnacji włosów wzrósł o 4%, osiągając wartość 227,842 mln EUR (255,9 mln USD);
        • Coraz więcej konsumentów wybiera produkty z segmentu premium;
        • Liderem na rynku pozostaje Unilever (22%).

        Rynek produktów do pielęgnacji włosów odnotowuje coraz większe zainteresowanie produktami premium. Konsumenci wierzą, że w zamian za wyższą cenę otrzymają produkty o lepszych właściwościach pielęgnacyjnych czy odżywczych. Mimo to wciąż większa część rynku należy do produktów mass marketowych, gdzie producenci prześcigają się ostatnio w zdobywaniu nowych klientów i nakręcaniu sprzedaży oferując różnego rodzaju promocje, jak np. zestawy „szampon + odżywka”, promocje cenowe.

        Największą popularnością wśród konsumentów cieszą się produkty do włosów mocno kręconych, wypadających oraz przetłuszczających się. Rośnie sprzedaż produktów do układania włosów, wśród których największy udział w rynku miały żele do stylizacji (33%), wyprzedzając tym samym woski, pianki czy kremy. Wśród kobiet niezmiennie prym wiodą lakiery zwiększające objętość oraz produkty ułatwiające prostowanie. Odżywki – druga najszybciej rozwijająca się kategoria produktów do włosów – traktowane są przez konsumentów jako tania alternatywa dla profesjonalnych i drogich zabiegów w salonach kosmetycznych. Coraz większym popytem cieszą się szampony i środki do pielęgnacji włosów o potwierdzonym działaniu leczniczym w przypadku włosów: wypadających, ze skłonnością do łupieżu, a także łuszczycy oraz grzybicy. Największy udział w segmencie produktów do włosów posiada bardzo silnie zakotwiczony na tym rynku międzynarodowy koncern Unilever (22%). Najszybszy wzrost sprzedaży odnotował jednak Mandom (M) Sdn Bhd, głównie za sprawą rosnącej popularności produktów do stylizacji marki Gatsby. Kolejni ważni gracze to Procter & Gamble, L’Oreal oraz Wipro Unza.

        Prognozy
        Przewiduje się, że rynek kosmetyków do włosów ustabilizuje się. Największą popularnością będą cieszyły się produkty mass marketowe, charakteryzujące się przystępną ceną i dobrą jakością.

        Kosmetyka dekoracyjna

        • Rynek kosmetyków do makijażu wzrósł w 2013 roku o 4%, osiągając wartość 120,155 mln EUR (134,992 mln USD);
        • Liderem jest L’Oreal, który posiada 21% udziałów w rynku.

        Rynek kosmetyków do makijażu będzie się rozwijał, z uwagi na fakt iż coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na wygląd, który ma pomóc im osiągnąć powodzenie zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Wśród konsumentek dominuje moda na naturalny wygląd, dlatego największą popularnością cieszą się kremy BB czy CC, oferujące szeroką gamę właściwości od korekty koloru cery, poprzez nawilżenie aż po ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Klienci w obawie przed używaniem zbyt dużej ilości składników pochodzenia chemicznego coraz bardziej poszukują produktów opartych na naturalnych, organicznych składnikach.
        Większość rynku kosmetyków dekoracyjnych należy do L’Oreal (21%). Drugie miejsce zajmuje koreański koncern LG Household & Health Care Ltd, którego grupą docelową są kobiety czerpiące inspiracje z koreańskiej kultury popularnej.

        Prognozy
        Przewiduje się, że rynek produktów do makijażu będzie rósł w najbliższym czasie, a producenci będą prześcigali się w innowacjach łącząc różne pożądane cechy produktów, jak np. ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UV z właściwościami wybielającymi.

        Produkty do kąpieli i pod prysznic

        • Rynek produktów do kąpieli i pod prysznic wzrósł w 2013 roku o 5%, osiągając wartość 192,021 mln EUR (215,731 mln USD);
        • Najszybciej rozwijającą się kategorią były żele pod prysznic (10%);
        • Największym udziałowcem w rynku jest międzynarodowy koncern Unilever (M) Holdings Sdn Bhd.

        Coraz więcej konsumentów odchodzi od kupowania tradycyjnych mydeł w kostce na rzecz wygodniejszych, bardziej ekonomicznych i higienicznych żeli pod prysznic. Najbardziej pożądane są właściwości nawilżające i antystresowe. Zwrot w kierunku produktów naturalnych sprawia, że klienci coraz chętniej kupują żele pod prysznic czy płyny do kąpieli zawierające substancje roślinne, np. olej z irysów, ekstrakt z zielonej herbaty, olej ze skórki pomarańczowej, ekstrakt z nasion winogrona oraz liści sakura.
        Liderem tej kategorii pozostaje Unilever, który posiada 24% rynku produktów do kąpieli i pod prysznic. Koncern GCH Retail (M) Sdn Bhd osiągnął 31% wzrostu w ujęciu jakościowym, głównie za sprawą marki prywatnej Guardian, która posiada w portfolio pełną gamę kosmetyków do mycia ciała, jak również scrubów itp. Produkty private label cieszą się dużym zainteresowaniem wśród konsumentów, którzy poszukują dobrych jakościowo produktów za przystępną cenę.

        Prognozy
        Przewiduje się, że w najbliższym czasie swoją pozycję będą umacniały międzynarodowe koncerny posiadające dobrze znane i umocowane na rynku marki. Ich produkty docierają do zupełnie innej grupy konsumentów, którzy zwracają uwagę nie tylko na cenę produktu, ale również na towarzyszące mu promocje.

        Rynek perfumeryjny

        • Segment zapachów wzrósł w 2013 roku o 5%, osiągając wartość 91,211 mln EUR (102,473 mln USD);
        • Najszybszy wzrost odnotowała kategoria zapachów dla mężczyzn z segmentu premium (7%);
        • Największy udział w rynku perfumeryjnym należy do Avon Cosmetics (24%).

        Wraz ze wzrostem przychodów, konsumenci w Malezji są skłonni wydawać coraz więcej na perfumy, również te z segmentu premium. Jest to związane z postępującą urbanizacją oraz zmianą stylu życia.
        Coraz więcej osób, zwłaszcza wyższa klasa pracowników biurowych, traktuje używanie perfum jako jeden z wyznaczników atrakcyjnego i zadbanego wyglądu, który podnosi ich prestiż. Największą popularnością wśród młodych osób cieszą się lekkie zapachy, o dominującej nucie owocowej i kwiatowej, podczas gdy starsi wybierają najczęściej cięższe, korzenne kompozycje. Największy wzrost odnotował segment zapachów dla mężczyzn. Ich odbiorcami są głównie młodzi mężczyźni o średnim lub wyższym dochodzie, pracujący w biurach w dużych i średnich miastach. Bardzo dużą popularnością cieszą się zapachy promowane przez zachodnie celebrytki, np. Lady Gagę czy Taylor Swift. Większość konsumentów nie odróżnia perfum od wód perfumowanych czy toaletowych, kierując się przy wyborze przede wszystkim ceną oraz kompozycją zapachową.
        Liderem na rynku pozostaje międzynarodowy koncern Avon Cosmetics (24%). Tuż za nim plasuje się krajowy producent Tontohku Sdn Bhd, który prowadzi szeroką kampanię reklamowo -marketingową oraz adresuje swoje produkty głównie do młodych osób o przeciętnych dochodach.

        Prognozy
        W nadchodzącym czasie przewiduje się wzrost sprzedaży w segmencie perfumeryjnym.

        Chociaż coraz większą popularnością cieszą się międzynarodowe marki premium, to na największe zainteresowanie ze strony konsumentów mogą liczyć produkty mass marketowe, oferujące świeże, nowoczesne zapachy w zamian za przystępną cenę.

          Jesteś zainteresowany(a) udziałem w konferencji poświęconej rynkom azjatyckim, wymogom certyfikacji, prezentacji dokładniejszych badań rynkowych?
          Podaj kontakt do siebie, odezwiemy się.

          Arabia Saudyjska

          Informacje ogólne
          Arabia Saudyjska – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Całkowita powierzchnia zajmuje 2 149 690 km². Całkowita liczba ludności to 26 534 504. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich. Królestwo Arabii Saudyjskiej obejmuje prawie 80% powierzchni Półwyspu Arabskiego, co odpowiada w przybliżeniu 23% powierzchni całkowitej Stanów Zjednoczonych. Królestwo znajduje się w południowo-zachodniej części kontynentu azjatyckiego.
          Pierwotną i dominującą ludność stanowią Arabowie. Religią państwową jest islam (99%). Najwięcej ludności zamieszkuje wybrzeża Zatoki Perskiej i Morza Czerwonego (81% ogółu ludności). Gęstość zaludnienia wynosi 14 mieszkańców na 1 km². Z uwagi na wysoki przyrost naturalny sięgający 2,69%, Arabia Saudyjska jest jednym z nielicznych wysoko rozwiniętych krajów, w którym liczba ludności wzrośnie znacząco w ciągu następnych 50 lat. Przeciętna arabska rodzina liczy tu ponad 6 osób. Społeczeństwo jest bardzo młode, 38,2% ludności ma mniej niż 15 lat, a ludzie w wieku produkcyjnym stanowią 59,4% społeczeństwa. Ludność w wieku emerytalnym to zaledwie 2,4% ludności. Oprócz rdzennych mieszkańców półwyspu Arabskiego kraj zamieszkuje 8 milionów cudzoziemców. Są to liczni przybysze z Pakistanu, Etiopii czy Filipin. Liczba Filipińczyków sięga około miliona.
          Arabia Saudyjska jest jednym z najszybciej rozwijających się państw świata, jest najbardziej dynamiczna gospodarczo w świecie arabskim i zajmuje 20 miejsce na świecie pod względem wielkości gospodarki narodowej. PKB na jednego mieszkańca wynosi 21300 USD. W Arabii Saudyjskiej na wybrzeżu i w szelfie Zatoki Perskiej występują bogate złoża ropy naftowej, szacowane na 26% zasobów światowych. Eksploatację złóż prowadzą (pod nadzorem przedsiębiorstwa państwowego Petromin) firmy naftowe, głównie koncern Saudi Aramco. Arabia Saudyjska zajmuje 1. Miejsce na świecie w wydobyciu ropy naftowej (395 mln ton, 2006). Inne wydobywane surowce to gaz ziemny, sól kamienna oraz złoto. Nie eksploatuje się zasobnych złóż rud metali (m.in. żelaza, miedzi), fosforytów i uranu. Arabia Saudyjska charakteryzuje się silnie rozwiniętym przemysłem rafineryjnym i petrochemicznym. Rafinerie w Ras Tannura i Al-Dżubajl nad Zatoką Perską oraz w Janbu al-Bahr nad Morzem Czerwonym (ropa dostarczana rurociągiem z wybrzeża Zatoki Perskiej) przetwarzają ok. 40 mln ton ropy naftowej rocznie. Arabia Saudyjska specjalizuje się w produkcji najlepszych jakościowo benzyn i paliw lotniczych. Po 1975 duże nakłady finansowe przeznaczono na hutnictwo żelaza i aluminium (huty w Al-Dżubajl, Dżuddzie, Janbu al-Bahr), przemysł maszynowy, materiałów budowniczych (zwłaszcza cementu – ok. 10 mln ton rocznie), spożywczych, nawozów sztucznych (kombinat w Ad-Dammam) oraz budowę zakładów odsalających wodę morską, m.in. w Al-Dżubajl (największa odsalarnia wody morskiej na świecie) i Dżuddzie. Duże zakłady przemysłowe w Arabii Saudyjskiej stanowią własność państwową. Coraz mniejszą rolę odgrywa rzemiosło (tkactwo, garncarstwo, wyroby z metalu). Turystyka na terytorium Arabii Saudyjskiej jest w dużym stopniu ograniczona. Mimo bardzo sprzyjających warunków klimatycznych, krajobrazowych, także potencjalnej atrakcyjności architektury i licznych zabytków, liczne ograniczenia sprawiają, że ów potencjał jest niewykorzystany. Przyczyniają się do tego m.in. wahhabickie ograniczenia obyczajowe (chociażby niemożność korzystania z kąpieli na plażach przez kobiety). Także służby policyjne i bardzo restrykcyjna polityka wizowa utrudniają odwiedzenie kraju.

          Ciekawostki kulturowe

          Arabia Saudyjska to:

          • 8. najszybciej rozwijająca się gospodarka na świecie;
          • 4. miejsce w globalnym Indeksie Wolności Gospodarczej;
          • 7. miejsce na świecie pod kątem przyjaznego systemu
            opodatkowania;
          • stosunkowo duży potencjał ludnościowy – 28,8 mln ludzi;
          • największa gospodarka w regionie – wzrost w 2011 roku;
          • 25% światowych rezerw ropy naftowej;
          • największy producent ropy naftowej na świecie – 10 mln baryłek
            ropy dziennie;
          • najszybciej rozwijający się rynek dóbr luksusowych na Bliskim
            Wschodzie – spodziewany wzrost na poziomie 7-9% rocznie;
          • łatwy przepływ kapitału;
          • dynamiczny sektor prywatny;
          • stabilna waluta;
          • dobrze funkcjonująca ochrona znaków towarowych.

           

          Rynek kosmetyków i produktów do pielęgnacji
          Sektor kosmetyków i produktów do pielęgnacji w Arabii Saudyjskiej jest największy w tym regionie, wykazując 11-procentowy wzrost rocznie. Obecnie jego wartość wynosi 5 mld USD. Największym zainteresowaniem cieszą się produkty i usługi ‘beauty & spa’ z segmentu premium. Obecnie rynek ten szacowany jest na około 2 mld USD. Saudyjskie kobiety wydają rocznie średnio 3 382 USD na kosmetyki (dla porównania Europejki rocznie ok. 400 €). Planując eksport kosmetyków na rynek Arabii Saudyjskiej należy pamiętać o tym, że produkty muszą posiadać specjalne certyfikaty uzyskane w Ministerstwie Zdrowia, które następnie należy przedstawić w konsulacie Arabii Saudyjskiej wraz z innymi dokumentami. Dodatkowo kosmetyki i perfumy muszą posiadać certyfikat SFDA wydawany przez Saudyjską Agencję ds. Żywności i Leków (Saudi Food & Drug Authority), który należy wyrobić przed wysłaniem towarów na ten rynek.

          Przemysł Beauty and Wellness w latach 2007-11

          • Arabia Saudyjska – największy rynek w regionie Bliskiego Wschodu;
          • silne zapotrzebowanie na produkty z segmentu premium i usług spa powodowane relatywnie wysokim poziomem przychodów;
          • wartość rynku produktów i usług beauty & wellness – ponad 2 mld dolarów;
          • największy rynek w regionie jeśli chodzi o salony fryzjerskie i kosmetyczne;
          • dostępność w szpitalach usług medspa, zabiegów pielęgnacyjnych oraz z dziedziny chirurgii plastycznej a także usług fitness;
          • dziesięciokrotny wzrost sektora klinik kosmetycznych w ciągu ostatnich 5 lat;
          • duża otyłość wśród mieszkańców regionu i silne zapotrzebowanie na produkty oraz usługi do walki z nadwagą;
          • duża liczba hoteli, day spa oraz klubów fitness dla lokalnej elity oraz gości zagranicznych;
          • zróżnicowany rynek konsumencki – młoda populacja (około 60% to osoby poniżej 17 roku życia), duża populacja ekspatriantów i turystów (ponad 7 milionów).

          Wiodące marki, które mają swoje filie w Arabii Saudyjskiej to: Procter & Gamble Arabia, Unilever Arabia, L’Oreal Groupe, Beiersdorf AG & Johnson & Johnson. Liderzy detaliczni w sprzedaży kosmetyków to supermarkety Panda and Carrefour, Arabian Oud Co, Gazzaz, Mikajy i the Body Shop.
          Wiodącymi segmentami są: uroda i higiena osobista (40%), segment mass marketowy (20%), kosmetyki z segmentu premium (16%), perfumeria (12%) i produkty do pielęgnacji skóry (6%). Zwraca uwagę niemal równa wielkość segmentu mass marketowego i premium co związane jest z zamożnością konsumentów.

          Dostęp do rynku Arabii Saudyjskiej dla polskich towarów i usług
          Polska jest zjawiskiem wciąż nowym na mapie partnerów handlowych Arabii Saudyjskiej. Podobnie jak inni członkowie UE, jest postrzegana jako potencjalny dostawca towarów porównywalnych jakościowo z zachodnioeuropejskimi, jednakże po odpowiednio konkurencyjnych cenach.
          Coraz więcej polskich marek kosmetycznych jest już dostępna na rynkach Bliskiego Wschodu. Wśród nich są: Eveline Cosmetics, Dr Irena Eris, Blux Cosmetics, Chantal, Harper Hygienics, Farmona, Floslek, Verona, Ziaja.
          Ogromna konkurencja zmusza do stałej troski o cenę i jakość towarów oraz o wiarygodność handlową, a także wymaga stałej
          obecności na rynku i bezpośrednich osobistych kontaktów z partnerami saudyjskimi.

          Targi Saudi International Health and Beauty 2015
          Jednym z ważniejszych kroków, które należy podjąć przed wejściem na ten rynek jest zaprezentowanie się na targach kosmetycznych, zwrócenie na siebie uwagi oraz nawiązanie pierwszych kontaktów biznesowych.
          Saudi International Health and Beauty to duża międzynarodowa impreza targowa poświęcona zdrowiu i urodzie. Towarzyszą jej targi Saudi International Sport and Fitness, wydarzenie które promuje zdrowy styl życia wśród mieszkańców Arabii Saudyjskiej. Jest to przede wszystkim idealna platforma pozwalająca na rozwinięcie międzynarodowych kontaktów biznesowych z dziedziny pielęgnacji urody i zdrowia oraz sportu i fitnessu. Targi Saudi International Health and Beauty to nowa impresa w portfolio Reed Sunaidi Exhibitions, organizatora targów interCHARM w Rosji.
          Druga edycja targów odbędzie się w dniach 25 – 28 listopada 2015 r. w mieście Dżudda (Jeddah) w Jeddah Centre for Forums and Events, jednym z najbardziej reprezentatywnych centrów wystawienniczych w Arabii Saudyjskiej.

          Oto kilka najważniejszych faktów dotyczących targów:

          • całkowita powierzchnia centrum wystawienniczego – 40 000 metrów kwadratowych;
          • powierzchnia hali wystawienniczej – 10 000 metrów kwadratowych;
            1500 miejsc parkingowych;
          • 24-godzinna ochrona obiektu;
          • darmowa sieć wi-fi;
          • nowocześnie wyposażone centrum biznesowe;
          • strefy VIP.
            Pierwszą edycję targów odwiedziło ponad 6 300 zwiedzających. Ponad 100 wystawców zaprezentowało łącznie 147 marek z 16 krajów, w tym m.in. z Korei, RPA, Francji, Niemiec, Libanu, Chin, USA i Turcji.
            Podczas tegorocznej edycji targów Saudi Health & Beauty zostaną zaprezentowane międzynarodowe, lokalne i regionalne marki z dziedziny urody i zdrowia, a wśród nich m.in. kosmetyki, perfumeria, farmaceutyki i wyposażenie medspa. Ponadto – nowe produkty dla centrów spa i wellness, salonów kosmetycznych, centrów medycznych. Swoją ofertę zaprezentują także dostawcy szkoleń i materiałów edukacyjnych.

          Dodatkowe korzyści płynące z udziału w tej imprezie targowej to:

          • dostęp do największego rynku kosmetycznego w regionie Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej;
          • możliwość zobaczenia całego przekroju rynku w jednym miejscu;
          • okazja do zdobycia nowych partnerów biznesowych;
          • dobra szansa do zaprezentowania swojej oferty profesjonalistom z branży;
          • umocnienie relacji biznesowych z dotychczasowymi partnerami;
          • możliwość pokazania osiągnięć firmy starannie wyselekcjonowanym odbiorcom;
          • specjalny Hosted Buyer Program jako okazja do nawiązania nowych relacji biznesowych.

            Jesteś zainteresowany(a) udziałem w konferencji poświęconej rynkom azjatyckim, wymogom certyfikacji, prezentacji dokładniejszych badań rynkowych?
            Podaj kontakt do siebie, odezwiemy się.